همه چیز درباره اثبات مالکیت: شرایط دعوای اثبات مالکیت چیست؟

اثبات مالکیت

مالکیت را مي‌توان به معنای رابطۀ شما با دارایی‌هایتان معنا کرد. همین امر به‌ظاهر ساده از تصرف اموال شما توسط دیگران به‌طور کامل جلوگیری می‌کند. به همین دلیل از نظر حقوقی ارزش بالایی دارد. در واقع اهمیت این موضوع به قدری است که هر ساله دعاوی متعددی در رابطه با اثبات مالکیت در مراجع قانونی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند. مالکیت را می‌توان به موارد مختلفی همچون زمین، ارث و… مرتبط کرد. نکتۀ مهم در رابطه با این پرونده‌ها، بهره‌گیری از دانش وکیل پایه یک تهران برای کسب پیروزی نهایی است.

بررسی پرونده‌های مربوط به این موضوع

دعوای اثبات مالکیت امروزه بخش مهمی از پرونده‌‌های موجود در مراجع قضایی را به خود اختصاص داده‌اند. این دعاوی بین اشخاص حقوقی و یا حقوقی تشکیل شده‌اند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ زیرا در برخی از موارد، میزان دارایی‌ مورد بحث از نظر مالی قیمت گزافی دارد.

تصرف در اموالی که مالکیت آن‌ها به اثبات رسیده باشد امری غیرقانونی به شمار می‌آيد و مهم نیست که این امر از سمت چه فرد، ارگان و یا سازمانی صورت بگیرد. چنانچه بر سر تعیین مالکیت یک دارایی مشخص مشکلاتی پیش بیاید، لازم است طرفین تسلیم رأی دادگاه باشند و از آن پیروی کنند. عدم توجه به این موضوع جرم شناخته می‌شود. در واقع پس از به اثبات رسیدن مالکیت، لازم است دارایی به صاحب تعیین‌شده از سوی دادگاه سپرده شود.

روش های اثبات مالکیت

روش های اثبات مالکیت

به‌طورکلی چهار روش به‌منظور اثبات مالکیت وجود دارد که از بین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون اقرار، ارائۀ سند، شهادت و امارۀ تصرف اشاره کرد. روش اول یعنی اقرار بیشتر در پرونده‌هایی همچون مالکیت زن بر مهریه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش دوم یعنی سند عموماً در دعاوی که مربوط به املاک هستند به کار می‌رود و روش بسیار مهمی محسوب می‌شود. در روش سوم، چندین شاهد باید در مورد شرایط مدنظر شما شهادت بدهند. امارۀ تصرف نیز در پرونده‌هایی که با زمین‌های کشاورزی سروکار داریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب هر یک از راهکارها باید توسط وکیل شما و با نهایت دقت صورت بگیرد.

به اثبات رساندن مالکیت زمین

به‌منظور احراز مالکیت زمین یا ملک لازم است از سند استفاده کنیم. این امر را می‌توان به مادۀ ۱۲۸۳ موجود در قانون مدنی ارتباط داد. بر اساس این ماده، احراز مالکیت هر نوع ملک با بهره‌گیری از هر مدل نوشته‌ای که بتوان آن را سند خواند، امکان‌پذیر است. روند رسیدگی به پرونده‌های اثبات و احراز معمولاً شامل چالش‌های گوناگونی است که اکثر کاربران نسبت به آن‌ها بی‌اطلاع هستند. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که در همان ابتدای کار با دفتر حقوقی ما تماس بگیرید در این رابطه به شما کمک کنیم. توجه داشته باشید که در اختیار نداشتن سند، بر مشکلات شما می‌افزاید و پرونده را پیچیده‌تر می‌کند.

شرایط دعوای اثبات مالکیت

دعاوی مربوط به اثبات کردن مالکیت باید دو ویژگی یا شرط داشته باشند: اولین شرط، اثبات اعتبار قرارداد است که قانون آن را وظیفۀ خواهان می‌داند. این بدان معناست که مالک باید مشخص کند اعتبار قرارداد مدنظر وی چه بازه زمانی خاصی را در بر می‌گیرد. دومین مورد از شرایط دعوای اثبات مالکیت ارائۀ قرارداد کتبی است.

شرایط دعوای اثبات مالکیت

حتی اگر انتقال مالکیت به‌صورت شفاهی صورت گرفته است، باز هم باید یک قرارداد یا سندی کتبی در اختیار داشته باشید تا بتوانید ثابت کنید که دارایی مورد بحث به شما تعلق دارد. چنانچه هر یک از این دو شرط محقق نشوند، امکان رسیدگی به پرونده وجود نخواهد داشت.

نمونه‌ دادخواست مربوط به اثبات انواع مالکیت

با مشاهدۀ یک نمونه دادخواست اثبات مالکیت می‌توان به این موضوع دریافت که این نوع متون شامل بخش‌های گوناگونی هستند. از بین بخش‌های مختلف دادخواست‌ها می‌توان به مواردی همچون بیان کردن دلایل و ضمایم و شرح خواسته اشاره کرد که هر یک اهمیت بالایی دارند. نمونۀ زیر را در نظر بگیرید:

خواهان:‌

خوانده:

وکیل یا نماینده قانونی:

دلایل و ضمایم:

شرح خواسته:

ریاست دادگاه …..

با احترام، اینجانب …………………………. با مشخصات …………….. در تاریخ ……………….. زمین ملکی واقع در ……………….. را به مبلغ ………………….. خریده‌ام و مبلغ آن را نیز پرداخت کرده‌ام. درخواست بنده بررسی اسناد ارائه‌شده به دادگاه و تعیین مالک اصلی ملک توسط جناب‌عالی است (توجه داشته باشید که این یک نمونۀ بسیار ساده است و این دادخواست‌ها به‌صورت جزئی و دقیق نگارش می‌شوند).

اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل

اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل

یکی از مواردی که در این رابطه باید مورد بررسی قرار دهیم،‌ بحث وکالت بلاعزل است. عدم آشنایی افراد با قوانین مربوط به اثبات مالکیت با وکالت بلاعزل موجب شده است تا مشکلات متعددی در این زمینه ایجاد شود. به‌طورکلی باید گفت که امکان انجام این نوع اثبات وجود ندارد. البته، اگر دارای وکالت‌نامه، قولنامه و یا مبایعه‌ نامه‌ هستید که نشان می‌دهد خرید و فروش انجام شده است، می‌توان از وکالت به‌صورت بلاعزل به‌منظور اثبات کردن مالکیت بهره برد. برای رسیدگی به پرونده در این شرایط باید از وکلای مجرب و کاربلد کمک بگیرید. در غیر این صورت احتمال شکست دادخواست شما در دادگاه وجود دارد.

تهیه دادخواست

به‌منظور تهیه کردن دادخواست اثبات مالکیت باید به سراغ وکیل خود بروید. طبیعی است که شما به‌عنوان یک فرد ناآشنا به امور حقوقی توانایی تهیۀ این مدل دادخواست‌ها را نداشته باشد. تفاوتی ندارد که قصد دارید از چه روش اثبات خاصی بهره ببرید و یا چه سندی را در اختیار گرفته‌اید؛ زیرا درهرصورت لازم است با بهره‌گیری از دانش حقوقی وکلا دادخواست موردنیاز دادگاه را تدوین کنید. متأسفانه بسیاری از افراد به این موضوع مهم توجه ندارند و به همین دلیل دچار مشکلات حقوقی متعددی می‌‌شوند که رسیدگی به آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. اگر قصد دارید به یک نتیجۀ قابل‌قبول دست یابید، وکلا باید انتخاب نخست شما باشند.

اثبات مالکیت و خلع مالکیت

خلع مالکیت یا خلع ید به شرایطی گفته می‌شود که تصرف‌کننده مجبور به خارج شدن از ملک خواهد بود. این موضوع تنها به زمین ارتباط ندارد و در رابطه با سایر دارایی‌ها نیز صدق می‌کند. به‌منظور اثبات مالکیت و خلع ید متصرفان غیرقانونی نیز باید با تهیه دادخواست خلع ید و اثبات مالکیت به دادگاه مراجعه کرده و درخواست مطالبه وجه کنید. در پاره‌ای از موارد، اگر دادگاه تشخیص دهد که روند تصرف ملک به شکل غیرقانونی صورت گرفته است و شما متضرر شده‌اید، احتمال دارد که متصرف جریمه شده و مجرم شناخته شود.

در لایحه دفاعیه اثبات مالکیت می‌توان اطلاعات مختلفی را در مورد دارایی مدنظر مشاهده کرد. این موارد عموماً در دادخواست اثبات مالکیت با سند عادی نیز آورده می‌شوند. اگرچه در اختیار داشتن سند عادی در این زمینه کمک شایانی به شما می‌کند، اما باز هم باید به وکلا پناه ببرید و از آن‌ها بخواهید تا چنین متونی را برای شما تهیه کنند. دعوی اثبات مالکیت با سند عادی (در صورت ارائۀ اسناد قابل استناد) معمولاً در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مالکیت به صورت مشاعی

مالکیت به صورت مشاعی

درصورتی‌که مالکیت زمین یا هر نوع دارایی دیگری بین دو یا چند نفر تقسیم شده باشد، شاهد ایجاد مالکیت «مشاعی» هستیم. در واقع دارایی مذکور بین این افراد اشاعه شده است. اشتراک افراد در این حالت معمولاً به‌صورت یکسان خواهد بود. البته حتی در این شرایط نیز ممکن است بین شرکا اختلافاتی به وجود بیاید. در این حالت، لازم است دادخواست مربوط به این نوع از پرونده‌ها به تدوین برسد. در بخش زیر یک نمونه دادخواست اثبات مالکیت مشاعی را مشاهده می‌کنید.

خواهان:

خوانده:

وکیل یا نماینده قانونی:

خواسته با موضوع و بهای آن:

دلایل و منظمات دادخواست (مدارک): قرارداد بین شرکا، دلیل پرداخت ثمن معامله، استعلام ملک و…

ریاست محترم

احتراماً به استحضار می‌رساند:

اینجانب ………………………………….. با مشخصات فردی …………………………. میزان ……………. دانگ از ملک مشاعی ……………….  واقع در …………………… را به مبلغ …………………. در مورخۀ ……………….. خریداری کرده‌ام. اکنون علی‌رغم ایفای نقش خود به‌عنوان یکی از شرکا، سهم بنده نادیده گرفته شده است. با عنایت به کلیۀ مدارک و اسناد ارائه‌شده از شما درخواست دارم تا نسبت به صحت مالکیت بنده در ملک مذکور تصمیم‌گیری فرمایید (این دادخواست مربوط به اثبات مالکیت نیز بسیار ساده و تنها به‌عنوان یک نمونه تهیه شده است، دادخواست‌های رسمی که توسط وکلا تدوین می‌شوند شامل اشاره به مواد و مفاد قانونی متعدد خواهند بود).

سخن پایانی

مالکیت را می‌‌توان از جمله مهم‌ترین مباحث حقوقی دانست که در طول تاریخ بشر همواره برای آن قوانین متعددی تعیین شده است. دارایی‌هایی که در اختیار دارید تحت مالکیت شما هستند و هیچ فرد دیگری دارای حق تصرف بر آن‌ها نیست. در صورت وجود اختلاف در این رابطه، لازم است دادخواست‌‌های گوناگون را به مراجع قانونی ارائه کنید.

همه چیز درباره اثبات مالکیت: شرایط دعوای اثبات مالکیت چیست؟

به‌منظور اثبات مالکیت می‌توان از راهکارهای گوناگونی بهره گرفت. طبیعتاً شما به‌عنوان یک کاربر عادی آمادگی لازم جهت پیگیری چنین پرونده‌هایی را ندارید. به همین دلیل، توصیه می‌‌کنیم که از همان ابتدا به فکر بهره‌گیری از دانش و تخصص بهترین وکیل ملکی باشید. همین حالا با ما تماس بگیرید تا به شما عزیزان یاری برسانیم.

administrator

نظر دهید