خلع ید چیست؟ همه چیز درباره دعوی خلع ید + مدارک لازم برای خلع ید

خلع ید

تصور کنید که فردی به‌صورت غیرقانونی ملک شما را غضب کند و آن را به اختیار خود دربیاورد. در این حالت باید به فکر ایجاد یک پروندۀ حقوقی باشید تا بتوانید از حق‌وحقوق خود در این رابطه دفاع کنید. بازداری افراد از تصرف غیرقانونی هر نوع ملک را می‌توان خلع ید دانست. دعاوی خاصی که در این زمینه شکل می‌گیرند معمولاً جنبه‌های مختلفی را شامل می‌شوند و به همین جهت رسیدگی به آن‌ها تنها از عهدۀ وکلای متخصص و کاربلد برمی‌آید. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم.

خلع ید چیست؟ (خلع ید یعنی چه)

این عبارت را می‌توان به معنای خارج کردن فرد یا افراد در املاک غیرمنقول دانست. برخی حقوق‌دانان نیز آن را به‌عنوان بیرون کردن غاضب تعریف می‌کنند. به‌هرروی می‌توان بیان کرد که هر دوی این تعاریف کاملاً صحیح است؛ زیرا مربوط به یک موضوع مشابه هستند. به این نکته توجه داشته باشید که عبارت مذکور تنها برای تصرف غیرقانونی به کار می‌رود و نمی‌توان از آن در شرایطی که تمامی امور انتقال ملک به شکل قانونی صورت گرفته است استفاده کرد.

دعوای خلع ید

دعوای خلع ید

این پرسش که دعوای خلع ید چیست از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيد که همواره با آن مواجه می‌شویم. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد که هر نوع شکایت و درخواست قانونی که به ایجاد تشکیل پرونده در زمینۀ تصرف غیرقانونی املاک منجر شود با عنوان دعاوی مربوط به خلع مطرح خواهد شد.

در این دعاوی نیز شاهد دو طرف اصلی هستیم که عبارت‌اند از: محکوم و محکوم‌له. توجه داشته باشید که پرونده‌های مرتبط با تصرف غیرقانونی املاک تنها مربوط به مباحث بین مستأجران و مؤجران نیستند. در پاره‌ای از موارد، این دعاوی بین وراث نیز صورت می‌گیرند. به‌عنوان مثال، می‌توان متصور شد که وراث در مورد نحوۀ به ارث رسیدن یک ملک مشخص به مشکل بربخورند و یکی از آن‌ها ملک را به نفع خود تصرف کند که در این امور بهتر است از کمک های یک وکیل انحصار وراثت در تهران استفاده کنید.

در این حالت، سایر وراث می‌توانند علیه او یک پروندۀ قضایی شکل دهند و از دادگاه درخواست کنند که میزان سهم تعیین‌شده برای آنان را به‌صورت دقیق تعیین کند. علاوه بر این موارد، باید بگوییم که تصرف غیرقانونی تنها مربوط به ملک نمی‌شود و حتی مواردی همچون خودرو را نیز در بر می‌گیرد

ماده قانونی خلع ید

قانون خلع و تصرف غیرقانونی شامل زوایای متعددی است. در حال حاضر مادۀ چهل و سوم از قانون اجرای احکام مدنی در مورد این دعاوی دستورالعمل‌های مختلفی را در اختیار ما قرار می‌دهد. بر اساس همین ماده باید گفت: در شرایطی میزان تصرف محکوم‌له در ملک مدنظر با توجه به مقررات املاک مشاعی مشخص می‌شود.

حکم خلع ید

حکم خلع ید

حکم نهایی مربوط به دعوی خلع ید باید توسط دادگاه ارائه شود و هیچ شخص یا سازمان دیگری نمی‌تواند در این زمینه تصمیم‌گیری کند. این حکم نیز از دو حالت خارج نیست: در حالت اول دادگاه اعلام می‌کند که تصرف صورت گرفته با توجه به مدارک ارائه‌شده کاملاً غیرقانونی به شمار می‌رود و ملک باید به شاکی بازگردانده شود. در حالت دوم این تصرف، تداخلی با امور قانونی نداشته است و پرونده مختومه اعلام خواهد شد.

هر دو طرف دعاوی حقوقی باید به حکم ارائه‌شده از سوی دادگاه احترام بگذارند و از آن پیروی کنند. اینکه آیا برای تصرف غیرقانونی املاک مجازات مشخصی نیز در نظر گرفته شود یا خیر، توسط دادگاه مشخص خواهد شد. البته در اکثر موارد، تنها دستور به تخلیۀ ملک توسط فرد غاصب داده می‌شود.

جلوگیری از حکم خلع ید

در مواردی این امکان وجود دارد که تصرف به‌صورت غیرقانونی انجام نگرفته باشد و دادگاه نظر نادرستی را بدهد. در این حالت باید جهت جلوگیری از اجرای حکم خلع ید اقدامات لازم و مختلفی را انجام دهیم. اولین گام در این زمینه، مراجعه به دادگاه صادرکنندۀ حکم است.

پس از مراجعه باید درخواستی را مبنی بر تجدیدنظر ارائه کنیم که در آن درخواست می‌شود تا عملیات خلع ید توقف یابد. چنانچه با تقاضای ما در این زمینه موافقت شود، طبیعتاً از اجرای حکم جلوگیری خواهد شد و به هدف نهایی خود دست می‌يابیم. البته باید توجه داشته باشید که این امر تنها در زمانی صورت می‌گیرد که دادگاه تأیید کند حکم پیشین نادرست بوده است. اگر تصرف واقعاً به شکل غیرقانونی انجام شده باشد، هیچ راهی برای تغییر دادن نظر دادگاه وجود ندارد و حکم قبلی به هر نحو اجرا خواهد شد.

مدارک لازم برای خلع ید

مدارک لازم برای خلع ید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان رسیدگی به پرونده‌های این‌چنینی باید به آن توجه داشته باشیم، موضوع جمع‌آوری مدارک است. بدون برخورداری از مدارک و اسناد مناسب نمی‌توان به شکل صحیح اثبات کرد که ملک به شما تعلق دارد و سایرین بدون اجازۀ قانونی اقدام به تصرف آن کرده‌اند. به همین دلیل است که تمامی وکلای حرفه‌ای در همان ابتدای کار از شما درخواست می‌کنند که مدارک متناسب با این موضوع را در اختیار آنان قرار دهید.

مدرک مربوط به تصویر سند مالکیت اصلی‌ترین گزینه‌ای به شمار می‌رود که باید برای خلع ید آن را در اختیار داشته باشید. باید گفت که وجود این مدرک کاملاً اجباری است و نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. در کنار این مورد باید اسناد هویتی خود همچون کارت ملی را نیز به همراه داشته باشید. در صورت نیاز، دریافت مدرک استماع شهادت شهود و مطلعین نیز جمع‌آوری می‌شود.

یکی دیگر از مدارک لازم به‌منظور پیگیری پرونده‌های تصرف غیرقانونی،‌ نتیجۀ نظر کارشناسانی است که وظیفۀ انجام تحقیقات محلی را بر عهده داشته‌اند. این کارشناسان با پرس‌و‌جوهای مختلف در تلاش هستند تا تشخیص دهند که نظر سایر صاحبان املاک در مورد پروندۀ مذکور چیست.

بهترین وکیل خلع ید

برخلاف تصور بسیاری از افراد، پرونده‌های مربوط به تصرف غیرقانونی املاک به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. به‌عنوان مثال، امروزه شاهد وجود مباحثی همچون خلع ید به‌صورت غاصبانه و خلع امانی هستیم که هر یک از آن‌ها دارای مختصات قانونی مختص به خود هستند و تفاوت‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند.

بهترین وکیل خلع ید

طبیعی است که شما به‌عنوان یک کاربر عادی با تعاریف هر یک از این موارد آشنایی نداشته باشید. این موضوع در حالت عادی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما کافی است خود را در شرایطی تصور کنید که در ملک شما توسط افراد غیر، غضب و تصرف شده است. قاعدتاً در این حالت باید به دنبال بهترین راه‌ چاره باشید تا بتوانید از حقوق خود دفاع کنید.

اگر قصد دارید مالکیت املاک گوناگون خود را به اثبات برسانید و آن‌ها را از چنگ سایر افراد آزاد کنید، لازم است در همان گام اول و حتی پیش از تشکیل دعاوی حقوقی استخدام یک وکیل خلع ید باتجربه را در نظر بگیرید. این همان امری است که می‌توان شما را به پیروزی برساند.

وکلایی که در این زمینه دارای تجربۀ کافی هستند می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کلیۀ پرسش‌هایتان پاسخ دهند، شما را در رابطه با جمع‌آوری مدارک لازم یاری کنند و در نهایت به‌عنوان نمایندۀ قانونی شما در دادگاه حضور یابند. اگر قصد یافتن وکیل پایه یک دادگستری حاذق برای بازپس‌گیری املاک خود را دارید، دفتر حقوقی عطاریان که بهترین وکیل غرب تهران است، را انتخاب کنید. ما آمادۀ خدمت‌رسانی به شما هستیم.

سخن پایانی

تصرف غیرقانونی املاک مختلف از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيند که هرساله پرونده‌های گوناگونی در مورد آن‌ها مطرح می‌شود. این پرونده‌ها به‌طورکلی از پیچیدگی بالایی برخوردار هستند به نحوی که بدون برخورداری از دانش و مهارت‌های حقوقی لازم امکان پیروزی در آن‌ها بسیار پایین است.

محمد عطاریان

اگر قصد دارید در یک پروندۀ خلع ید یا همان تصرف غیرقانونی به هدف نهایی خود دست یابید و حق‌ خود را پس بگیرید، باید به سراغ وکلای معتبر و شناخته‌شده بروید. آقای محمد عطاریان، از بهترین وکیل غرب تهران این آمادگی را دارد تا از ابتدا تا انتها همراه شما باشد. همین حالا با ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

administrator

4 نظر به “خلع ید چیست؟ همه چیز درباره دعوی خلع ید + مدارک لازم برای خلع ید”

 • منصوره

  من مالک 5 دانگ خونه مسکونی ام
  شوهرم مالک یک دونگ خونس، میتونم حکم تخلیه یه دانگ خانه مسکونی از شوهرم را اجرا بزارم، اگه میشه لطفا راهنماییم کنید

  • VakileKhebreh

   با سلام
   خیر. اولاً حکم تخلیه فقط در مورد قرارداد اجاره و رابطه موجر و مستأجری قابل اجراست. ثانیاً مالکین مشاعی در جزء جزء ملک مشاعی با هم سهیم هستند و امکان تخلیه وجود ندارد.

 • کاظمی

  اگر مالک مزاحمت ایجاد کنه، میشه دادخواست خلع ید داد؟

نظر دهید